6 отзывов
+380676050707
Украина Киев вул. Герцена, 17-25
График работы

Кримінальна складова №2 Корупція в бізнесі за попередньою змовою групою осіб

Кримінальна складова №2 Корупція в бізнесі за попередньою змовою групою осіб

01.11.18

__________________________________________________________________________________________________

 Віталій Куруц юрист  

__________________________________________________________________________________________________

 

Вчинення корупційного злочину у приватній сфері

за попередньою змовою групою осіб як кваліфікуюча ознака

 

 

Чимало злочинів, у тому числі корупційних, вчиняються особами у співучасті. Під співучастю слід зрозуміти спільну діяльність двох або більше осіб, які діючи умисно, вчиняють злочин.

Співучасниками злочину є виконавець, організатор, підбурювач та пособник.

Так, зокрема, виконавцем (співвиконавцем) є особа, яка у співучасті з іншими суб'єктами злочину безпосередньо чи шляхом використання інших осіб, що відповідно до закону не підлягають кримінальній відповідальності за скоєне, вчинила злочин, передбачений цим Кодексом.

Організатором є особа, яка організувала вчинення злочину (злочинів) або керувала його (їх) підготовкою чи вчиненням. Організатором також є особа, яка утворила організовану групу чи злочинну організацію або керувала нею, або особа, яка забезпечувала фінансування чи організовувала приховування злочинної діяльності організованої групи або злочинної організації.

Підбурювачем є особа, яка умовлянням, підкупом, погрозою, примусом або іншим чином схилила іншого співучасника до вчинення злочину.

Пособником є особа, яка порадами, вказівками, наданням засобів чи знарядь або усуненням перешкод сприяла вчиненню злочину іншими співучасниками, а також особа, яка заздалегідь обіцяла переховати злочинця, знаряддя чи засоби вчинення злочину, сліди злочину чи предмети, здобуті злочинним шляхом, придбати чи збути такі предмети, або іншим чином сприяти приховуванню злочину.

 

 Поряд із цим, Кримінальний кодекс України (далі ‑ КК України) передбачає вчинення злочину різними злочинними групами, зокрема, групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою та злочинною організацією .

 

Відповідно до частини 2 статті 28 КК України злочин визнається вчиненим за попередньою змовою групою осіб, якщо його спільно вчинили декілька осіб, які заздалегідь, тобто до початку злочину, домовилися про спільне його вчинення.

З наведеного визначення, можна зробити висновок, що передусім, злочин буде визнаний таким, що вчинений у співучасті, якщо його спільно вчинила група осіб (двоє і більше), попередньо домовившись про його спільне вчинення (наприклад, розподіливши злочинні ролі, обов'язки тощо). При цьому характерною ознакою є те, що змова повинна мати місце до початку вчинення злочину.

Вчинення злочину за попередньою змовою групою осіб є кваліфікуючою ознакою у тому випадку, якщо вона прямо передбачена диспозицією статті Особливої частини КК України.

В інших випадках суд враховує таку форму співучасті при призначенні покарання, як обставину, що обтяжує покарання (пункт 2 частини 1 статті 67 КК України).

Серед корупційних злочинів, за вчинення яких можуть бути притягнуті працівники та службові особи юридичних осіб приватного права, а також особи, які надають публічні послуги, кваліфікуючу ознаку "за попередньою змовою групою осіб" містять наступні склади:

 

-          частина 4 статті 354 КК України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання працівником підприємства, установи чи організації, який не є службовою особою, або особою, яка працює на користь підприємства, установи чи організації, неправомірної вигоди за вчинення/невчинення певних дій);

-          частина 4 статті 368‑3 КК України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми неправомірної вигоди за вчинення/невчинення певних дій);

-          частина 4 статті 368‑4 КК України (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання особою, яка провадить професійну діяльність, пов’язану з наданням публічних послуг, неправомірної вигоди за вчинення/невчинення певних дій).

 

Наявність ознаки "за попередньою змовою групою осіб" робить перелічені склади злочину кваліфікуючими, а також вказує, що ці злочини носять більшу суспільну небезпеку, а відтак за них законом про кримінальну відповідальність передбачено жорсткіше покарання.

До прикладу, злочин, передбачений частиною 4 статті 354 КК України, є злочином середньої тяжкості. За його вчинення злочинцю загрожуватиме найтяжче покарання у виді позбавлення волі на строк до 3 років.

Однак, на практиці можна зустріти випадки, коли суд, ухвалюючи обвинувальний вирок у справі за частиною 4 статті 354 КК України, обрав й інші види покарань.

 

Так, вироком Оратівського районного суду Вінницької області від 23.02.2017 у кримінальній справі № 141/19/17 лікаря-нарколога та фельдшера наркологічного кабінету центральної районної лікарні було визнано винними у вчиненні злочину, передбаченого частиною 4 статті 354 КК України, а саме в одержанні працівником установи, який не є службовою особою, неправомірної вигоди для себе за вчинення будь-яких дій з використанням становища, яке займає працівник в установі, в інтересах того хто надає таку вигоду, вчинене за попередньою змовою групою осіб.

Судом встановлено, що обвинувачені реалізуючи намір на отримання неправомірної вигоди, діючи за попередньою змовою, отримали грошові кошти в сумі 2000 гривень в якості неправомірної вигоди за виданий висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного чи наркотичного сп'яніння, у якому умисно зазначили завідомо неправдиві відомості щодо перебування особи в стані алкогольного сп'яніння.

Уклавши з прокурором угоду про визнання винуватості суд призначив обвинуваченим узгоджене покарання у виді штрафу у розмірі 12750 гривень кожному.

 

Натомість Харківський районний суд Харківської області ухвалив вирок у кримінальній справі № 635/2485/17, яким затвердив угоду про визнання винуватості, укладену між прокурором та обвинуваченим, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 4 статті 354 КК України, визнавши його винним у прийнятті пропозиції та одержанні неправомірної вигоди за вчинення дій з використанням становища, яке займає працівник на підприємстві, в установі чи організації в інтересах того, хто надає таку вигоду, вчинене за попередньою змовою групою осіб.

 

Так, зокрема, судом було встановлено, що обвинувачений, працюючи футболістом - професіоналом ПАТ «Футбольний клуб «Металіст» U-21 прийняв пропозицію разом із іншими футболістами-професіоналами ПАТ «ФК «Металіст» забезпечити фіксований результат у футбольному матчі 10 туру Чемпіонату U-19 сезону 2015/2016 між ФК «Металіст» та ФК «Говерла», а саме - програш команди ФК «Металіст», за забезпечення якого вони отримають неправомірну вигоду у розмірі 20000 Євро, яку вподальшому розділять у рівних частинах між собою.

 

Діючи за заздалегідь обумовленим планом, обвинувачений спільно з іншими футболістами - професіоналами ФК «Металіст», реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на отримання неправомірної вигоди, умисно виконав усі необхідні дії для забезпечення програшу ФК «Металіст», зокрема, протягом матчу грав не в повну силу та не використовував весь наявний у нього потенціал футболіста-професіонала. Внаслідок вказаних дій, ФК «Говерла» отримала перемогу над ФК «Металіст» з рахунком 3:0.

 

Обвинуваченому призначено узгоджене покарання у виді штрафу у розмірі 8500 (вісім тисяч п'ятсот) гривень.

 

Водночас злочини, передбачені частиною 4 статті 368‑3 КК України та частиною 4 статті 368‑4 КК України, є тяжкими. За їх вчинення на злочинця чекатиме покарання у виді позбавлення волі на строк до 7 років та 8 років відповідно, позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльності до 3 років, а також конфіскація майна.

 

Тут яскравим прикладом є кримінальна справа № 303/6172/14-к, яка слухалася у Мукачівському міськрайонному суді Закарпатської області, який засудив контролерів Мукачівського МРЕМ ПАТ "Закарпаттяобленерго" до чотирьох років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно‑розпорядчих і адміністративно-господарських функцій строком на два роки за вчинення злочину, передбаченого частиною 4 статті 368-3 КК України, а саме за одержання службовою особою приватного права незалежно від організаційно-правової форми неправомірної вигоди для себе за бездіяльність з використанням наданих їй повноважень в інтересах того, хто надає таку вигоду, вчинені за попередньою змовою групою осіб.

 

У суді було доведено, що енергетики з метою особистого протиправного збагачення одержали від споживача неправомірну вигоду в розмірі 1500 гривень за ненакладення на нього фінансових санкцій за порушення ним порядку використання електроенергії.

 

Другие статьи